Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

„Zimní deprese“ je lidové označení pro sezónní afektivní poruchu.

Žlutá zimnice je zoonotické onemocnění způsobené virem z čeledi Flaviviridae. Virus se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky a Afriky. Virus je přenášen na lidi, opice nebo primáty poštípáním infikovanými komáry rodu Aedes nebo Haemagogus. Virus na člověka přenášejí pouze samičky komárů. Komáři se infikují sáním na infikovaných lidech, opicích nebo primátech.

Zimnice je pocit chladu, který se vyskytuje při horečnatých onemocněních a je doprovázen třesem svalů v téměř celém těle (tzv. třesavkou). Třes svalů způsobí poměrně rychlý vzestup tělesné teploty (velmi se to podobá třesu v situaci, kdy je zdravému člověku zima). Rychlé stahy (kontrakce) velkých svalů totiž produkují velké množství tepla. Normální tělesná teplota se pohybuje kolem 37 °C, ale podléhá mírným výkyvům (například v závislosti na denní době). Při horečce tělo obrazně řečeno „přenastaví termostat“ na vyšší tělesnou teplotu – jinými slovy, snaží se zahřát. Za nastavení „tělesného termostatu“ zodpovídá hypothalamus (součást mozku) – a ten je ovlivňován cytokiny a prostaglandiny, které se při horečnatém onemocnění uvolňují do krevního oběhu. Zatímco tělo usiluje o vyšší tělesnou teplotu, člověku se pocitově mění teplota okolí, kterou vnímá jako příjemnou. To znamená, že při normální pokojové teplotě má člověk s horečkou pocit, že je mu zima. Od toho pochází název „zimnice“. Viz také horečka.

Chronická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Chronická deprese je depresivní epizoda, která bez zlepšení přetrvává po dobu delší než dva roky. Viz také chronický, deprese.

Pokračovací léčba je druhá fáze léčby deprese. Navazuje na akutní léčbu a trvá 4–9 měsíců, během nichž je pacient léčen pomocí antidepresiva, psychoterapie, elektrokonvulzivní terapie nebo jiných léčebných metod, aby se zabránilo recidivě. Viz také akutní léčba deprese, udržovací léčba deprese.

Akutní léčba deprese je první fáze léčby deprese. V této fázi se lékař soustředí na to, aby se pacient dostal do remise. Akutní léčba většinou trvá 6–12 týdnů, ale prakticky trvá tak dlouho, dokud není dosaženo remise. Pod úplnou remisí se v tomto smyslu rozumí období alespoň dvou měsíců, kdy se nevyskytnou závažné depresivní příznaky. Viz také akutní, pokračovací léčba deprese, udržovací léčba deprese.

Udržovací léčba deprese je třetí (a v ideálním případě poslední) fáze léčby deprese. Navazuje na pokračovací léčbu a jejím cílem je zabránit recidivě depresivních epizod v budoucnu. Viz také udržovací léčba (obecně), akutní léčba deprese, pokračovací léčba deprese.

Atypická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Atypická deprese se vyznačuje tím, že u člověka sice přetrvává sklíčená nálada, ale radostné události mu ji dokážou dočasně pozvednout. Atypická deprese se často vyznačuje nárůstem hmotnosti, zvýšenou potřebou spánku a zvýšenou citlivostí (člověk např. snadno onemocní). Viz také atypický, deprese.

Deprese neboli depresivní onemocnění je duševní onemocnění, které se projevuje mj. sklíčeností. Mohou se objevit i další příznaky, jako je např. pocit beznaděje nebo sociální stažení. Existují různé formy deprese, které se od sebe vzájemně liší především délkou trvání onemocnění a závažností jeho projevů. Deprese v klinickém slova smyslu je závažné onemocnění: nelze jej zaměňovat se stavem, kterým laická veřejnost označuje přechodný smutek či nechuť, s nimiž se během života setká každý z nás.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků